کالیبراسیون چیست؟

 

 

کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون در عمل قیاس یک دستگاه با نمونه مرجع و تعیین میزان خطای دستگاه می باشد. در آزمایشگاه کالیبراسیون این تجهیزات با نمونه مرجع که دقت بسیار بالایی دارد قیاس می شود بدین صورت میزان خطا دستگاه در چندین مرحله مشخص می شود از آنجا که میزان خطا با توجه به برند مارک مشخص شده مقایسه می شود در صورتی که میزان این خطا از این میزان مشخص شده بیشتر باشد دستگاه نیاز به کالیبراسیون دارد. انواع کالیبراسیون با توجه به دقت و رنج تکفیک می شوند. کالیبراسیون دستگاه به دو طریق انجام می شود. در صورتی که نیاز به صدور مجوز کالیبراسیون باشد باید تجهیز برای صدور گواهی کالیبراسیون به آزمایشگاه کالیبراسیون ارسال شود. آزمایشگاه کالیبراسیون دستگاه را با نمونه مرجع که دقت بسیار بالایی دارد در چند مرحله  تست می کنند و در گواهی کتبی کالیبراسیون که سریال و مدل دستگاه درج شده و با نمونه مرجع موارد خوانده شده درج می شود. در صورتی که دستگاه از میزان خطا مشخص شده فراتر باشد برگه عدم صلاحیت دستگاه چاپ می شود.
روش آزمایش کالیبراسیون توسط اپراتور در محل نصب دستگاه می باشد. برای انجام کالیبراسیون در محل نیاز است دستگاه کالیبراسیون خرید شود و در تست های دوره ای که در کارگاه صنعتی و یا کارخانه ها انجام می شود صحت کارکرد دستگاه کنترل می شود. انواع کالیبراسیون با توجه به روش تست بسیار متنوع متفاوت است ولی به طور کلی مراحل کالیبراسیون چه در محل نصب دستگاه و یا آزمایشگاه به یک صورت باید باشد. مدت زمان بستگی به شرایط تست دستگاه و نوع آن دارد.

زمان کالیبراسیون

مدت زمانی که کالیبراسیون وسایل آزمایشگاهی و تجهیزات صنعتی نیاز دارند به مواردی همچون نوع تجهیز کالیبراسیون، مدت زمانی که کارخانه تولید کننده به صورت پیشنهاد داده، مقدار خوانده شده کالیبره قبلی، تعمیرات دستگاه در مراحل قبل، مدت زمان استفاده از دستگاه اشاره کرد. این مدت می تواند در تجهیزات محیطی، تجهیزات الکتریکی و کالیبراسیون تجهیزات اندازه گیری فیزیکی بسیار متفاوت است.

آموزش کالیبراسیون

برای یادگیری کالیبراسیون تجهیزات باید ابتدا آشنایی کامل با تجهیز داشته باشید. اطلاعاتی مانند رنج اندازه گیری، دما و رطوبت کاری، نوع سنسور و دقت دستگاه را باید دانست. سپس باید دستگاه کالیبراسیون را با توجه به مشخصات فنی دستگاه تنظیم کرد تا آسیبی به دستگاه نرسد و همچنین بتوان در نقاط مشخص شده در بازه دستگاه اندازه گیری انجام شود.

دستگاه کالیبراسیون

انواع دستگاه کالیبراسیون

با توجه به تنوع محصولات کالیبره به دو مدل کالیبراسیون پرتابل و کالیبراسیون آزمایشگاهی تقسیم کرد. مزیت کالیبراتور پرتابل انجام تست در محل نصب دستگاه بوده که سرعت اندازه گیری و عدم نیاز به جابجایی را جز مزیت این تجهیز می توان دانست. انواع کالیبراتور می توان به کالیبراتور فشار، کالیبراتور دما، کالیبراتور جریان، کالیبراتور صوت اشاره کرد.

کالیبراتور فشار چیست

 هند پمپ فشار دستگاهی است که فشار مورد نیاز برای تست گیج فشار را با توجه به رنج خواسته شده ایجاد می کند. انواع کالیبراتور فشار شامل کالیبراتور هیدرولیک و کالیبراتور پنوماتیک است. برای ایجاد فشار در رنج پایین پنوماتیک عموما ایجاد فشار توسط پمپ داخلی کالیبراتور ایجاد و اعمال می شود ولی برای فشار های بالا هیدرولیک ایجاد فشار روغنی توسط دست کاربر انجام می شود.
 

 

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
MySupتماس رایگان